Teodoras Grotusas – Lietuvos fiziko chemikas, elektrolizės, fotochemijos dėsnių atradėjas, geologas. Gimė 1785 01 20 Leipcige, Vokietijoje – mirė 1822 03 26 Gedučiuose, Pakruojo r.
Teodoro Grotuso tėvai, Gedučių dvarelio šeimininkai, į Vokietiją vyko pasigydyti ir aplankyti giminaičių. Kelionės metu, jiems stabtelėjus Leipcige 1785 m. sausio 20 d. gimė sūnus Teodoras. Atsiradus naujiems rūpesčiams ir pablogėjus tėvo sveikatai kelionę į namus (Gedučius) teko atidėti. Tik sugrįžus iš kelionės 1786 m. mirė tėvas.
Gedučių dvarelyje Teodoras Grotusas buvo lavinamas privačiai, 1803 m. išvyko studijuoti į Leipcigo universitetą, mokėsi Paryžiaus politechnikos mokykloje, Romos ir Neapolio universitetuose. 1808 m. sugrįžo į Gedučius ir iki pat mirties ten gyveno ir dirbo.
T. Grotusas 1805m. stažuotės Romoje metu, paskelbė pirmąją elektrolizės teoriją, vėliau paaiškino fotochemijos dėsnius, šviesos cheminio veikimo teoriją. Gedučiuose mokslininkas savo lėšomis įsteigė laboratoriją, kurioje tęsė Vakaruose pradėtus darbus.
Gedučiuose yra išlikęs vienas iš dvaro pastatų, kuriame, kaip manoma, mokslininkas buvo įsirengęs laboratoriją ir Teodoro Grotuso ąžuolas (apie 300 m. į šiaurės vakarus nuo pastato, kelio Gedučiai–Vaškai kairėje pusėje).
Dvaro pastato adresas: Teodoro Grotuso g. 36, Gedučių k. , Pakruojo r.
Skaityti daugiau